تغییر و تحول فردی

تغییر و تحول فردی

چرا لازم است تغییر کنیم؟

با توجه به اینکه در عصر سرعت وتفکروعمل هستیم ،همه‌چیز در حال تغییر است . ما انسان‌ها هم برای بقا باید هم سو با تغییرات پیش برویم. در غیر این صورت از چرخه زندگی حذف خواهیم شد که نتیجه این اتفاق منجر به تجربیات تلخی مثل استرس و اضطراب، افسردگی، طردشده از جمع دوستان و خانواده، خشم، نفرت و به‌طور خلاصه حال بد می‌شود.

نمونه بارز این مسئله در مورد شرکت نوکیا هست که باوجوداینکه در برهه‌ای از زمان پیشرو بود اما بعد از مدتی تقریباً از دنیای رقابت گوشی‌های موبایل حذف شد و جای خودش را به رقبا داد و علت این امر چیزی نبود جز اینکه نپذیرفت که باید تغییراتی را در تولید گوشی‌هایش ایجاد کند.

مزایای تغییر چیست؟

اولین و مهم‌ترین فایده تغییر حال خوب خودمان است که به دنبال حال خوب قطعاً انگیزه و شوق برای رسیدن به اهداف و آرزوها فراهم می‌شود .

این توانمندی‌ها نتیجه خودباوری است که با تصمیم برای تغییر در ما به وجود می‌آید و ما می‌توانیم به آنچه می‌خواهیم دست‌یابیم و برای آن اقدام عملی داشته باشیم، زیرا در عصرتفکروعمل زندگی می‌کنیم پس به آنچه میدانیم باید عمل کنیم.

به‌عبارت‌دیگر اگر دانش یا مهارتی داریم باید در عمل از آن استفاده کنیم چون عصر اطلاعات و رشد عقلی مدت زیادی است به پایان رسیده و دنیا به دنبال رشد حسی (همان عمل به دانش و آموخته‌هایمان است) است.

منظور از تغییر چیست؟

همان‌گونه که در بالا نیز اشاره کردم دنیا در حال حاضر بر روی رشد حسی افراد کار می‌کند و در کشورهای پیشرفته جزو آموزش‌های اساسی در مدارس است.

عمل به دانسته‌ها مهارتی است که در ابتدا نیاز به تغییرات درونی دارد مثل تقویت حس عزت‌نفس و اعتمادبه‌نفس، پذیرش خود و مسئولیت کارهایمان یعنی بپذیریم خودمان مسئول صد درصد شرایط خود هستیم نه جامعه و کشور و حکومت و…هزاران بهانه‌ای که افراد برای فرار از مسئولیت و اقدام نکردن می‌آورند.

یافتن معنا و رسالت زندگی خود که لازمه رسیدن به اهداف ماست چون بدون داشتن رسالت نمی‌توان هدف‌گذاری درست و دقیق انجام داد واگرهم انجام شود بعد از مدت کوتاه و با روبرو شدن با مسائل مسیر دلسرد می‌شویم اما داشتن معنا برای زندگی، شمارا برای پذیرش هر سختی آماده نگه می‌دارد به‌گونه‌ای که دیگر سختی حس نمی‌شود زیرا می‌دانید طی این مسیر معنای زندگی شماست و همان چیزی است که با تمام وجود خواهان آن هستید و هر اقدامی که در طول مسیر برمی‌دارید نیز لذت‌بخش است چون دقیقاً می‌دانید به کجا می‌خواهید برسید که شمارا به تجربه زندگی در لحظه می‌رساند.

چگونه تغییر کنم؟

به‌عنوان فردی که بعد از یافتن معنا و رسالت زندگی خودم تغییرات بسیار خوبی رخ داد معتقدم قبل از هدف باید به این سؤال پاسخ دهیم که رسالت من در زندگی چیست؟» یافتن پاسخ این سؤال نیاز به پاسخ به چهار سؤال اصلی داردکه عبارت‌اند از:
لطفاً به پاسخ‌هایتان خوب فکر کنید و برای آن‌وقت بگذارید چون معنای زندگی شمارا رقم می‌زنند

 1. چشم‌انداز زندگی من چیست؟
  لطفاً قلم و کاغذ بردارید و بنویسید.
  در انتهای زندگی دوست دارید دیگران در مورد شما چه بگویند؟ هر آنچه را دوست دارید دیگران در مورد شما بگویند روی کاغذ بنویسید.
 2. ارزش‌های زندگی من چیست؟
  بنویسید بیست ارزش مهم زندگی شما چه چیزهایی هستند؟ به‌عنوان‌مثال عشق، دوستی، پول، موفقیت، استقلال، شجاعت، صداقت، خلاقیت، نوآوری و…
  از میان این بیست ارزش مهم که نوشتید ده تای آن را که مهم‌تر هستند و حاضر به نفی آن نیستید جدا کنید و بنویسید.
  حال از میان این ده ارزش فقط پنج تای آن را که به هیچ قیمتی حاضر به زیرپاگذاشتن آن نیستید جدا بنویسید زیرا این‌ها همان پنج ارزش واصل زندگی شما هستند که اهدافتان بر پایه آن می‌تواند شکل بگیرد.
 3. به چه چیزی علاقه دارم؟
  تصور کنید فقط یک ماه دیگر فرصت زندگی دارید، بیست کاری را که دوست دارید قبل از مرگ انجام دهید را بنویسید مهم نیست این کار چقدر مهم و ضروری است فقط کافی است به آن علاقه داشته باشید و از انجام آن لذت ببرید.
  آرزوهایتان را بنویسید، آرزو در مورد خودتان، اطرافیانتان، جامعه‌تان، کشور و دنیایتان…
 4. چه مهارت و توانایی‌هایی دارم و یا لازم است که آن‌ها را یاد بگیرم؟
  پس از پاسخ به سؤالات فوق توجه کنید که چه پاسخ‌ها و الگوهای تکرارشونده‌ای در جواب‌هایتان وجود دارد و برای انجام آن‌ها به چه مهارت‌هایی نیاز دارید تا در صورت نیاز آن را یاد بگیرید.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *